![]()
| INVENTORY ID | 11700200000 |
| TITLE | 40 HP, 650 RPM, 500V, ALLEN BRADLEY, CD407AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 650 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | ALLEN BRADLEY |
| FRAME | 407AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 66.2 |
| DUTY | 30 |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 3.06 |
| FIELD RESISTANCE | 70.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | NG-1-88-NG |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD203KA810A8000 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,240 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 40" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |