![]()
| INVENTORY ID | 11698200000 |
| TITLE | 125 HP, 885 RPM, 460V, WESTINGHOUSE, 447THP AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 125 |
| RPM | 885 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 447THP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| UPPER BEARINGS | 65BCO3JPP3 |
| LOWER BEARINGS | 70BCO3JPP3 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 157 |
| SERIAL/ID NUMBER | 7401 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 73B67781 |
| WEIGHT | 2,380 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 32" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 13 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 21 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |