![]()
| INVENTORY ID | 11697900000 |
| TITLE | 250 HP, 1190 RPM, 460 VOLT, RELIANCE, 449TY, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1190 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 449TY |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 283 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1MA487215-G35-FE |
| WEIGHT | 2,460 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEF MIDDLE |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 11 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 5" |