![]()
| INVENTORY ID | 11696700000 |
| TITLE | QTY (8) - MDT806AA, 3.5/6 HP, 160/273 RPM, GENERAL ELECTRIC, SHUNT, DC TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 3.5 |
| SPEED | 160 |
| TYPE | MDT |
| FRAME | 806AA |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| WINDING | SHUNT |
| FIELD VOLTAGE | 230 |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT EXTENSION | SETS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MD060D390005SA |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | J005618 |
| AMPS | 13.5 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 1,320 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 5/8" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| SHAFT LENGTH | 39" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 21" |