![]()
| INVENTORY ID | 11692100000 |
| TITLE | 400 HP, 650/1390 RPM, 350VDC, WESTINGHOUSE, FBK846ASY, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED | 640 |
| SPEED 2 | 1300 |
| VOLTAGE | 350 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 846ASY |
| TYPE | SHWDG |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 950 |
| DUTY | 24 HRS |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 34-10.6 |
| FIELD RESISTANCE | .69 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3S-66 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B4309 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 10,680 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 9/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |
| SHAFT HEIGHT | 21" |
| SHAFT LENGTH | 68" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 34" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 44 1/2" |