![]()
| INVENTORY ID | 11691700000 |
| TITLE | 25 HP, 1150/2000 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD328ATY, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 328ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 42.1 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 120/240 |
| FIELD AMPERAGE | 2.88 / 1.42 |
| FIELD RESISTANCE | 59.6 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | CL-1-72-CL |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | CD184MA012A001 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 780 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |