![]()
| INVENTORY ID | 11691300000 |
| TITLE | QTY (4) 75 HP, 1150/2000 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD407ATY, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 407ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPFC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 122 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 120/240 |
| FIELD AMPERAGE | 3.72 / 1.66 |
| FIELD RESISTANCE | 46 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | CL-1-183-CL |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD203MAD23A802 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 1,280 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 44" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |