| INVENTORY ID | 11690600000 |
| TITLE | 100 HP, 1780 RPM, 460V, US ELECTRIC, 405TB AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 100 |
| RPM | 1780 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | USELECTRIC |
| FRAME | 405TB |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RATCHET |
| DESIGN | A |
| CODE | G |
| TYPE | TUC |
| UPPER BEARINGS | 7222-BEM Q2 |
| LOWER BEARINGS | 6218-JC3 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 118 |
| SERIAL/ID NUMBER | K0530100850-100R-01 |
| WEIGHT | 1,500 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 3/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 13 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |