![]()
| INVENTORY ID | 11690400000 |
| TITLE | 500 HP, 1190 RPM, 460V, SIEMENS, 588S INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 1190 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 588S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | KVA CODE F |
| TYPE | CG2 |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 576 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | E12915-06-1 |
| WEIGHT | 5,040 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 3/4" |