![]()
| INVENTORY ID | 11690300000 |
| TITLE | 300 HP, 1195 RPM, 2300 VOLT GENERAL ELECTRIC, 5011L, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED NAMEPLATE | 1195 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 5011L |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 66.4 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | OA06500V |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KS511SN30184B |
| WEIGHT | 4,280 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 4 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |