![]()
| INVENTORY ID | 11690200000 |
| TITLE | 250 HP, 1190 RPM, 460 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 449LL, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1190 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 449LL |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | K |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 294 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | CY134051 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K449BL3094 |
| WEIGHT | 1,500 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 4 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |