![]()
| INVENTORY ID | 11683100000 |
| TITLE | 500 HP, 850/1500 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD6513, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1500 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6513 |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 795 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 8.8 / 4.8 |
| FIELD RESISTANCE | 18.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DT-2-61-DT |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD26D293900071 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 9,340 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| MOTOR LENGTH | 71" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 40 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24 1/2" |