![]()
| INVENTORY ID | 11682800000 |
| TITLE | QTY (2) 700 HP, 850/1200 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD7582, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 700 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 7582 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1120 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 13.2/9.4 |
| FIELD RESISTANCE | 15 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DU-2-126 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD27D31G900069 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 13,060 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| MOTOR LENGTH | 79" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 43" & 48" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 29" |