![]()
| INVENTORY ID | 11682700000 |
| TITLE | QTY (2) 500 HP, 650/1200 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD7452, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 7452 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 800 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 15.0 / 7.13 |
| FIELD RESISTANCE | 12.6 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | JE-2-115 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD27C29C001122 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | B |
| WEIGHT | 10,520 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| MOTOR LENGTH | 70 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 43" & 48" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22 1/2" |