![]()
| INVENTORY ID | 11680800000 |
| TITLE | QTY (2) - MDT810, 14 HP, 115 RPM, GENERAL ELECTRIC, SHUNT, DC TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 14 |
| SPEED | 110 |
| TYPE | MDT |
| FRAME | 810 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | FV |
| SHAFT EXTENSION | DETS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MD100D390004SB |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | PB-1-106-RP |
| AMPS | 63.5 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 2,380 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 50 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 26" |