![]()
| INVENTORY ID | 11677900000 |
| TITLE | QTY (2) 350 HP, 450/1400 RPM, 700V, WESTINGHOUSE, FB-848ASY, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 350 |
| SPEED | 450 |
| SPEED 2 | 1400 |
| VOLTAGE | 700 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 848ASY |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 406 |
| DUTY | 24 HR |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 36.8 / 6.45 |
| FIELD RESISTANCE | 1.74 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 15-68 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 66F90251 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 13,980 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | BOTTOM |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 9/16" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 8" |
| SHAFT HEIGHT | 21" |
| MOTOR LENGTH | 74" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 36" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 53" |