![]()
| INVENTORY ID | 11664200000 |
| TITLE | 500 HP, 1785 RPM, 2300 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 5013S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 5013S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | DE 6320ZC3 OPP 6320ZC3 A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 109 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | NP6051005 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KS513SN2728M |
| WEIGHT | 4,820 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |