![]()
| INVENTORY ID | 11647700000 |
| TITLE | 10 HP, 750 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC, CD326, SERIES, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 750 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 326 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SERIES |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 38.5 |
| DUTY | 30 |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | CC1-17 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD326E180 |
| WEIGHT | 560 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| SHAFT LENGTH | 35" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |