![]()
| INVENTORY ID | 11630500000 |
| TITLE | 75 HP, 1750/2220 RPM, GENERAL ELECTRIC, CD409AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2220 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 409AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 121 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 1.86 / 1.3 |
| FIELD RESISTANCE | 92 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | AX-1-208-AX |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD204PA012A014 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,820 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 9/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 49" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16 3/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |