![]()
| INVENTORY ID | 11628800000 |
| TITLE | 15 HP, 750 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC, CD365, SERIES USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 750 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 365 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SERIES |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 57.5 |
| DUTY | 50 |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | HB1-132 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD365E167 |
| WEIGHT | 660 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 9 " |
| SHAFT LENGTH | 35 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12.5" |