![]()
| INVENTORY ID | 11620700000 |
| TITLE | QTY (2) - MDT808, 5 HP, 145 RPM, 230V, GENERAL ELECTRIC, SHUNT, DC TABLE MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 145 |
| TYPE | MDT |
| FRAME | 808 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT EXTENSION | SETS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MD080D3148465C |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | PB-1-33-PB |
| AMPS | 19.5 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 1,780 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 47 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24 1/4" |