| INVENTORY ID | 11610600000 |
| TITLE | 50 HP, 1770 RPM, 440 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 365UP AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT - NO RATCHET |
| HP | 50 |
| RPM | 1770 |
| VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 365UP |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | SOLID - NO RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | K |
| UPPER BEARINGS | 60BC03XA |
| LOWER BEARINGS | 70BA03 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 61.5 |
| SERIAL/ID NUMBER | WTJ916116 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5K4365XF2E8 |
| WEIGHT | 746 |
| DUTY | CONTINUOUS |
| DEGREE TEMP RISE | 60 |
| FLANGE DIAMETER | 18 5/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 4/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 5/8" |