![]()
| INVENTORY ID | 11610500000 |
| TITLE | 50 HP, 1800 RPM, 440V, GENERAL ELECTRIC, 365U AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 50 |
| RPM | 1800 |
| VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 365U |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 61.5 |
| WEIGHT | 700 |
| FLANGE DIAMETER | 18 3/4" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 2 9/16" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 5/8" |