![]()
| INVENTORY ID | 11605800000 |
| TITLE | 15 HP, 860 RPM, P&H, 460V, HEW324X AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 860 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 324X |
| SHAFT HEIGHT | 8 |
| ROTOR AMPS | 29.20 |
| ROTOR VOLTS | 254 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 30.00 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 50396-885 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 480 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" - 2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" - 2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7" |
| OVERALL LENGTH | 34 1/4" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 2 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10 1/2" |