![]()
| INVENTORY ID | 11605200000 |
| TITLE | 25 HP, 870 RPM, P&H, 220V, HEW405X AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 870 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 405 |
| SHAFT HEIGHT | 10 |
| ROTOR AMPS | 56 |
| ROTOR VOLTS | 208 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 75/37 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 264486 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 920 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 46 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 6 5/8" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 1/2" |