![]()
| INVENTORY ID | 11604900000 |
| TITLE | 10 HP, 865 RPM, P&H, 220/440V, HEW364 AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 865 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 364 |
| SHAFT HEIGHT | 9 |
| ROTOR AMPS | 30 |
| ROTOR VOLTS | 168 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 37 / 17.5 |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 620 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| OVERALL LENGTH | 41" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 5 7/8" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 11 1/4" |