![]()
| INVENTORY ID | 11603500000 |
| TITLE | 25 HP, 860 RPM, P&H, 460V, HEW364X AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 860 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 364X |
| SHAFT HEIGHT | 9 |
| ROTOR AMPS | 50.50 |
| ROTOR VOLTS | 236 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 34.50 |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 503674-885 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 740 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 38 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 3 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 11" |