![]()
| INVENTORY ID | 11602400000 |
| TITLE | 2408, P&H, DOUBLE TAPERED SHAFT, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | 2408 |
| MANUFACTURER | P&H |
| SHAFT TYPE | DOUBLE TAPERED |
| SHAFT DIAMETER | 3" TO 3 1/2" TAPER |
| SHAFT LENGTH | 7" W/THREADS 5 1/4" WO THREADS |
| OHMS | 4.14 |
| VOLTAGE | 100 |
| AMPS | 17.1 |
| DIAMETER OPP DRIVE | 3" TO 3 1/2" TAPER |
| LENGTH OPP DRIVE | 7" W/THREADS 5 1/4" WO THREADS |