![]()
| INVENTORY ID | 11601000000 |
| TITLE | 2408, P&H, DOUBLE TAPERED, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | 2408 |
| MANUFACTURER | P&H |
| SHAFT TYPE | DOUBLE TAPERED |
| SHAFT DIAMETER | 3" TO 3 1/2" TAPER |
| SHAFT LENGTH | 7" W/THREADS 5 1/4" WO THREADS |
| OHMS | 3.65 |
| LIST OR SERIAL NUMBER | 27933 |
| VOLTAGE | 100 |
| AMPS | 17.7 |
| DIAMETER OPP DRIVE | 3" TO 3 1/2" TAPER |
| LENGTH OPP DRIVE | 7" W/THREADS 5 1/4" WO THREADS |