![]()
| INVENTORY ID | 11598100000 |
| TITLE | 2408, P&H, DOUBLE SHAFT, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | 2408 |
| MANUFACTURER | P&H |
| SHAFT TYPE | DOUBLE |
| SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| SHAFT LENGTH | 7 3/16" |
| OHMS | 3.0 |
| LIST OR SERIAL NUMBER | 23611 |
| VOLTAGE | 100 |
| AMPS | 17.7 |
| WITH ALTERNATOR | NO |
| DIAMETER OPP DRIVE | 3 3/8" |
| LENGTH OPP DRIVE | 7 3/16" |