![]()
| INVENTORY ID | 11597500000 |
| TITLE | 2408, P&H, DOUBLE SHAFT, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | 2408 |
| MANUFACTURER | P&H |
| SHAFT TYPE | DOUBLE |
| SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| SHAFT LENGTH | 5" |
| OHMS | 3.2 |
| VOLTAGE | 100 |
| AMPS | 15.5 |
| WITH ALTERNATOR | NO |
| DIAMETER OPP DRIVE | 2 3/8" |
| LENGTH OPP DRIVE | 5" |