![]()
| INVENTORY ID | 11590400000 |
| TITLE | 2,500/3125 KVA, 13,800V PRI, 2,400Y/1386V SEC, COOPER, INDOOR TRANSFORMER, USED POWER TRANSFORMER |
| RATING | 2,500 |
| PRIMARY VOLTAGE | 13,800 |
| SECONDARY VOLTAGE | 2400 Y / 1386 |
| MANUFACTURER | COOPER |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AGE | 1997 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 2 ABOVE, 2 BELOW |
| TAPS VOLTAGES | 14490 - 14150 - 13800 - 13460 - 3110 |
| IMPEDANCE | 5.3 |
| TYPE | FLUID |
| WEIGHT | 15,295 |
| CLASS | OA/FAA |
| SERIAL NUMBER | CP976001099 |
| TEMPERATURE RISE | 55 |
| DEPTH | 99" |
| WIDTH | 151" |
| HEIGHT | 83" |
| LOAD BREAK SWITCH | NO |