![]()
| INVENTORY ID | 11588000000 |
| TITLE | 75 HP, 880 RPM, P&H, 220/440V, HEW505R AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 880 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 505R |
| SHAFT HEIGHT | 12 |
| ROTOR AMPS | 141 |
| ROTOR VOLTS | 260 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| STATOR AMPS | 200/100 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 264566 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 120 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 2,180 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 54" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 7 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |