![]()
| INVENTORY ID | 11587400000 |
| TITLE | 40 HP, 875 RPM, P&H, 220/440V, HEW445 AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 875 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 445 |
| SHAFT HEIGHT | 11 |
| ROTOR AMPS | 110 |
| ROTOR VOLTS | 172 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 116/58 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 264604 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 21400H-219 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 1,320 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 53 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 7 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16 1/2" |