![]()
| INVENTORY ID | 11587300000 |
| TITLE | 100 HP, 875 RPM, P&H, 440V, HEW75R AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 875 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 75R |
| SHAFT HEIGHT | 14 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| BEARINGS | A/F |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 21400H-219 |
| WEIGHT | 3,040 |
| YEAR OF MANUFACTURE | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 52" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 8 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 24 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 21" |