![]()
| INVENTORY ID | 11556600000 |
| TITLE | 40 KVA, 460 VOLT PRI, 460Y/266 VOLT SEC, SYLVANIA, ISOLATION TRANSFORMER - $595.00 |
| RATING | 40 |
| PRIMARY VOLTAGE | 460 |
| SECONDARY VOLTAGE | 460 Y / 266 |
| MANUFACTURER | SYLVANIA |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 1 ABOVE / 1 BELOW |
| TAPS VOLTAGES | 10.5% 100% 95% |
| IMPEDANCE | 3.6 |
| TYPE | DRY |
| WEIGHT | 422 |
| CLASS | AA |
| SERIAL NUMBER | SN2993113-0781 |
| TEMPERATURE RISE | 150 |
| DEPTH | 18" |
| WIDTH | 27" |
| HEIGHT | 29" |