![]()
| INVENTORY ID | 11556100000 |
| TITLE | 15 HP, 1150/2000 RPM, 500V, RELIANCE, MC2113 , USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2113 |
| TYPE | TRC166 |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | OPEN FORECED VENT |
| SHAFT | STRAIGHT |
| AMPERAGE | 29.0 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 3.02 |
| FIELD RESISTANCE | 94 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| WEIGHT | 400 |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |