![]()
| INVENTORY ID | 11552800000 |
| TITLE | 40 HP, 3545 RPM, 230/460V, RELIANCE, 324HPZ AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT - NO RATCHET |
| HP | 40 |
| RPM | 3545 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 324HPZ |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | P |
| UPPER BEARINGS | 55BC03X30X26 |
| LOWER BEARINGS | 60BC03X30X26 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 100/50 |
| SERIAL/ID NUMBER | P32G6564D-G1-SL/1MQF19686 |
| WEIGHT | 680 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 12" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 9" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/16" BOLT HOLE |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/2" 31" TOTAL LENGTH |