![]()
| INVENTORY ID | 11552400000 |
| TITLE | 25 HP, 1750/2000 RPM, 500V, POWERTRON, AD328AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | POWERTRON |
| FRAME | 328AT |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 40.9 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 150/300 |
| FIELD AMPERAGE | 2.22/1.4/1.11/7 |
| FIELD RESISTANCE | 48/192 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | D42331-1-FJ209 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 3280F450011 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 880 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |