![]()
| INVENTORY ID | 11552300000 |
| TITLE | 25 HP, 1750/2000 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD328AT, SPECIAL COMPOUND, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 328AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SPECIALCOMPOUND |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 41 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 1.17/.96 |
| FIELD RESISTANCE | 147 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KH-1-1308 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | CD1848A002A001 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 860 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 15 1/2" |