![]()
| INVENTORY ID | 11552200000 |
| TITLE | 15 HP, 850/1700 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD365AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 365AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 25.0 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240/120 |
| FIELD AMPERAGE | 2.80/1.20 |
| FIELD RESISTANCE | 61.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | OC-1-390-OC |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD192JA019A001 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 840 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |