![]()
| INVENTORY ID | 11552100000 |
| TITLE | 30 HP, 2500 RPM, 500V, POWERTRON, 365AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 2500 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | POWERTRON |
| FRAME | 365AT |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 50 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 150/300 |
| FIELD AMPERAGE | 2.6/1.3 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 4-19141-1-F1164 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 3650F350001 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 840 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 37 1/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |