![]()
| INVENTORY ID | 11551900000 |
| TITLE | 40 HP, 1750/2300 RPM, 500V, RELIANCE, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 367ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 69.00 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 1.08/.63 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 136R0411N- |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,100 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 35" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |