![]()
| INVENTORY ID | 11546000000 |
| TITLE | QTY (2) 20 HP, 1150/3450 RPM, 240V, RELIANCE, B2510ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 3450 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2510ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 76.00 |
| DUTY | 15 MIN |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 150 |
| FIELD AMPERAGE | 3.21/.77 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1KA575652-NF |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | 3/3-480-60-0 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 6" |
| SHAFT LENGTH | 34" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 9 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |