![]()
| INVENTORY ID | 11545900000 |
| TITLE | 150 HP, 1750 RPM, 500V, WESTINGHOUSE, 505AS, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 505AS |
| TYPE | SKH |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 241 |
| DUTY | 24 HRS |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 4.31 |
| FIELD AMPERAGE | 43.8 |
| FIELD RESISTANCE | 70 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 70 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 25-67 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 40K2573 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4 |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 44" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 19" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |