![]()
| INVENTORY ID | 11545600000 |
| TITLE | QTY (3) 400 HP, 400/1200 RPM, 240V, GENERAL ELECTRIC, CD4477, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 4477 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1355 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 17.6/5.3 |
| FIELD RESISTANCE | 10.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | RA-2-47 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD446MA002C800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 17" |
| SHAFT LENGTH | 87" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 60" |
| LENGTH BETWEEN FEET | .05 |