![]()
| INVENTORY ID | 11545500000 |
| TITLE | 60 HP, 850/1700 RPM, 240V, RELIANCE, UB506ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 506ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 204 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 1.63 / .61 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1U336994T1-RF |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 12 3/4" |
| SHAFT LENGTH | 58 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 19" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20 1/2" |