![]()
| INVENTORY ID | 11525200000 |
| TITLE | 150 HP, 1775 RPM, 460 VOLT, DELCO, 445T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | DELCO |
| FRAME | 445T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 165 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 49F75 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N4150 |
| WEIGHT | 1,700 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | YES |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |