![]()
| INVENTORY ID | 11523200000 |
| TITLE | 5 HP, 1750 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD2110 AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 2110AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 17.2 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | .95 |
| FIELD RESISTANCE | 180 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | LNB-1301-1M |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | JCD154SA001101 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 270 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 15/16" |
| SHAFT HEIGHT | 5 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 27" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/4" |