![]()
| INVENTORY ID | 11520500000 |
| TITLE | 250 HP, 850/1150 RPM, 250 V, RELIANCE, 684AS USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1150 |
| VOLTAGE | 250 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 684A-S |
| TYPE | T/SY |
| WINDING | STABSHUNT |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 810 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | NOT ON TAG |
| YEAR OF MANUFACTURE | NOT ON TAG |
| FIELD VOLTAGE | 250 |
| FIELD AMPERAGE | 5.5 |
| FIELD RESISTANCE | 50 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 70 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | U312528T1-GQ |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | NOT ON TAG |
| WEIGHT | 4,980 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | NA |
| BRAKE SHAFT LENGTH | NA |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 58" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 26" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 23" |